• 18 kwietnia 2017

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu? 1024 683 Oczyszczacz-powietrza.pl

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wielki wpływ na nasze życie ma czyste powietrze. Nie znamy jego składu i nie potrafimy określić jakie znaczenie mają dla zdrowia poszczególne składniki w nim zawieszone.

W obrębie domu powietrze mogą zanieczyszczać różne nieprzyjemne zapachy (np. dym papierosowy), pyłki roślinne, sierść zwierząt, mikroorganizmy, kurz, roztocza, substancje chemiczne czy zarodniki pleśni i grzybów oraz alergeny. To wszystko ma wpływ na zdrowie mieszkańców. Sprawia, że czują się zmęczeni, boli ich głowa, męczy suchy kaszel i łzawią oczy.

Dzieje się tak ponieważ zanieczyszczenia z powietrza przedostają się do dróg oddechowych i podrażniają je. Już 12 milionów Polaków cierpi z powodu alergii oraz astmy. Odsetek alergików wśród dzieci rośnie w dramatycznym tempie. Ponadto bakterie i wirusy, wnikające z każdym oddechem do organizmu, wywołują choroby mniej lub bardziej groźne.

Powietrze, którym oddychamy dalekie jest od ideału, czego świadomi są producenci urządzeń. Od kilku lat na rynku można zaobserwować prawdziwe boom na tzw. oczyszczacze. Dzięki nim znacząco poprawiają się parametry jakościowe powietrza, usuwając przy tym zanieczyszczenia, alergeny oraz zarazki.

Jak to działa? – czyli rodzaje oczyszczaczy.

Praca urządzenia polega na zasysaniu powietrza, które zostaje oczyszczone wewnątrz, a następnie wydmuchaniu czystego tlenu. Oczyszczacze pod względem technologii jaką wykorzystują można podzielić na:

  1. Pasywne (filtrujące):

Przeważająca część produkowanych oczyszczaczy powietrza, do usuwania zanieczyszczeń, używa mechanizmów filtrujących, przez które przepuszczane jest powietrze. Urządzenia tego typu można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego filtra:

  • Filtr HEPA (wysokosprawny filtr powietrza) – Rodzaj filtra zaporowego, który zatrzymuje większość stałych zanieczyszczeń, większych niż 0,3 mikrometra.  Trzeba je często wymieniać, ponieważ szybko się zatykają, co wpływa na podniesienie kosztów eksploatacji w stosunku do ceny urządzenia.
  • Filtr węglowy – Pochłania nieprzyjemne zapachy, lotne związki chemiczne, dym papierosowy. Wymaga wymiany, co 6 – 12 miesięcy.
  • Filtry elektrostatyczne – Składają się z dwóch części: 1. Jonizatora, który ładuje dodatnio zanieczyszczenia zawarte w powietrzu. 2. Naładowanej ujemnie siatki lub włókninowego filtra, który przyciąga te zanieczyszczenia. Trzeba je wymieniać raz na kilkanaście miesięcy. Należy je także czyścić odkurzaczem lub płukać pod bieżącą wodą.
  • Filtry fotokatalityczne – W filtrach tego typu zachodzą procesy chemiczne przy udziale światła. W ich wyniku powstają silne utleniacze, które rozkładają zanieczyszczenia.
  • Filtry wodne – Zanieczyszczenia przepływają przez mgłę wodną, wytworzoną we wnętrzu filtra. Tam są wytrącane i spływają do zbiornika w dolnej części oczyszczacza. Wadą tego rozwiązania jest to, że w wodzie rozwijają  się zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

W oczyszczaczach pasywnych, w celu zwiększeniu efektywności oczyszczania, stosuję się zazwyczaj kilka rodzajów filtrów (przeważnie trzy) w jednym urządzeniu: filtr wstępny (zatrzymuje duże cząstki, np. sierści, kurzu); filtr główny (zatrzymuje większość zanieczyszczeń, w tym alergizujące pyłki, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów); filtr przeciwzapachowy.

  1. Aktywne (uzdatniacze):

Istnieją również innowacyjne urządzenia uzdatniające powietrze, bazujące na aktywnej technologii RCI (promieniowej jonizacji katalitycznej). Jej zastosowanie umożliwia samooczyszczanie się powietrza ze szkodliwych cząsteczek, mikroorganizmów i nieprzyjemnych zapachów w sposób naturalny, bez użycia filtrów.

Po uruchomieniu, w matrycy urządzenia, wyzwalany jest proces produkcji dobroczynnych jonów ponadtlenkowych i wodorotlenków, którymi nasyca się powietrze w pomieszczeniu. Dzięki nim szkodliwe cząsteczki – alergeny, zarodniki pleśni, drobiny kurzu i mikroorganizmy (bakterie, wirusy, grzyby) są neutralizowane i usuwane. W tego typu urządzeniach stosuje się ponadto technologię pomocnicze: jonizację, wytrącającą zanieczyszczenia z powietrza oraz molekularną aktywację tlenu, która naturalizuje nieprzyjemne zapachy.

Czym kierować się przy wyborze – cechy dobrego oczyszczacza:
  • Wydajność

To pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Wbrew powszechnemu poglądowi nie chodzi tutaj o powierzchnie, liczoną w metrach kwadratowych, lecz o kubaturę pomieszczenia podaną w metrach sześciennych (kubikach). W przypadku oczyszczaczy pasywnych określona przez producenta ilość powietrza, jaką jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu godziny, determinuje jego skuteczność. W oczyszczaczach aktywnych, które uwalniają do powietrza oczyszczające cząstki, wskaźnik metrów sześciennych informuje, jaki obszar zostanie objęty ich działaniem po godzinie pracy urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, aktywne uzdatniacze osiągają większą wydajność niż oczyszczacze filtrujące.

  • Generowany poziom hałasu

Zanim zakupimy oczyszczacz, sprawdźmy u producenta, jak mocno będzie on hałasować. Wbrew pozorom jest to ważny parametr, który może zadecydować, o tym czy zakupimy dane urządzenie, ponieważ pracujący oczyszczacz będzie nam towarzyszył także podczas snu. W oczyszczaczach pasywnych powietrze wtłaczane jest do urządzenia i przechodzi przez systemy filtrów, dlatego mogą one działać naprawdę głośno (niektóre modele nawet na poziomie 70 dB). Najbardziej głośnie są oczyszczacze zaopatrzone w filtry zaporowe (HEPA, węglowe), cichsze są filtry elektrostatyczne, ale im więcej filtrów w urządzeniu, tym większa głośność. W oczyszczaczach aktywnych nie ma filtrów, hałas generuję jedynie wentylator, więc urządzenie działa niemalże bezszelestnie.

  • Cena i koszty eksploatacji

Wydajne i skuteczne urządzenia to najczęściej spory wydatek. Niska cena, w przypadku oczyszczaczy, oznacza małą wydajność, niską jakość produktu i wysokie koszty eksploatacji. Można oczywiście zaryzykować i kupić tańszy oczyszczacz (nawet za 500 zł) i dopłacać do zakupu podczas eksploatacji. W pozornie niedrogich modelach, dużo będą nas kosztować, bowiem filtry, które szybko się zapychają i trzeba je dokupywać nawet, co 3 miesiące (najmniej żywotne są filtry HEPA, a ceny tych filtrów wahają się od 50 do 300 zł). Warto, więc obliczyć sobie z góry ile pieniędzy wydamy, np. w ciągu roku na dany oczyszczacz, biorąc pod uwagę ceny potrzebnych filtrów, odkamieniaczy, bioabsorberów lub innych akcesoriów.

  • Waga i wygląd

W sytuacji kiedy oczyszczacz stanowi element wyposażenia domu, to jego design może mieć znaczenie. Nieduży i stylowy oczyszczacz dobrze wkomponuje się w przestrzeń, duży i nieforemny może tę przestrzeń oszpecić. Warto pamiętać, że oczyszczacze, z wyjątkiem niewielkich oczyszczaczy aktywnych, są urządzeniami sporej kubatury, o wysokości do 70 cm i 11 kg wadze.

  • Użyta technologia

Decyduje ona o skuteczności urządzenia i komforcie użytkowania. Producenci oczyszczaczy filtrujących wkładają do jednego urządzenia nawet pięć rodzajów filtrów (każdy z nich specjalizuje się w zatrzymywaniu innego rodzaju zanieczyszczeń). Podnosi to wydajność oczyszczania i nierzadko zwiększa hałas i rozmiary oczyszczacza. Filtry trzeba też czyścić lub wymieniać, co zmusza użytkownika do rozkręcania urządzenia i składania potem skomplikowanych mechanizmów.  Zastosowanie technologii RCI umożliwia oczyszczanie powietrza, na tym samym poziomie skuteczności, ale bez niedogodności, które towarzyszą używaniu oczyszczaczy pasywnych.

  • Atesty i Certyfikaty

Rzetelne marki dokumentują skuteczność swoich produktów. W ich przypadku nie powinno być problemów z uzyskaniem informacji o atestach czy wynikach przeprowadzonych badań na konkretnych patogenach. Jeżeli natomiast, producent urządzenia, którym jesteśmy zainteresowani, nie potrafi nam udowodnić, jakie zanieczyszczenia eliminuje nie warto ryzykować zakupu. Deklarowana przez producenta, wysoka skuteczność, może nie odzwierciedlać prawdziwych możliwości urządzenia.