Oczyszczacz powietrza a koronawirus

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza koronawirusa?

Świat stanął w obliczu nieznanego dotąd zagrożenia ze strony koronawirusa SARS-CoV-2. Wirus zbiera śmiertelne żniwo, a lekarze są bezradni – nie istnieje jeszcze żadna szczepionka ani żadne lekarstwo hamujące namnażanie się tego wirusa. Czy istnieją zatem sposoby na jego zwalczenie? Jak uchronić się przed zakażeniem? Czy technologia ActivPure RCI – zawarta w naszych oczyszczaczach – działa również na koronawirusa?

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to rodzina wirusów przechowujących materiał genetyczny w cząsteczkach RNA. Występują powszechne na całym świecie. Swoją nazwę zawdzięczają zewnętrznym wypustkom, nadającym im wygląd podobny do korony słonecznej. Obecnie wyróżnia się siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka. Większość z nich odpowiada głównie za przeziębienia, jednak są również groźniejsze, takie jak SARS-CoV czy MERS-CoVm – odpowiadające za wybuch dwóch groźnych epidemii w latach 2002-2003 i 2012.

Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19)

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 to rodzaj wirusa, którego nigdy wcześniej nie wykrywano u ludzi. Przenosi się drogą kropelkową, a więc z człowieka na człowieka w chwili kontaktu z wydzielinami zarażonej osoby. Choroba wywoływana wirusem SARS-CoV-2, nazywa się COVID-19.
Objawy zakażenia pojawiają się między drugim a czternastym dniem od wniknięcia wirusa do organizmu. Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19 są:

  • gorączka,
  • męczący kaszel,
  • uczucie duszności,
  • problemy z oddychaniem,
  • czasem pojawiają się też bóle mięśniowe,

W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci.

Koronawirus SARS-CoV-2 – jak się rozprzestrzenia?

Chory rozsiewa wirusa w powietrzu podczas kaszlu, kichania, mówienia. Ponadto do zakażenia może dojść jeśli zdrowa osoba dotknie czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotknie swojej twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust. Dzieje się tak ponieważ wirusy mogą przetrwać do kilku godzin na przedmiotach (klamki, blaty), na których znajdują się wydzieliny np. ślina. Dlatego też mycie rąk jest jednym z zalecanych sposobów ochrony przed potencjalnym kontaktem z koronawirusem. Informacje o tym, jak prawidłowo myć ręce są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Koronawirus SARS-CoV-2 – leczenie

Jak już wspomnieliśmy na razie nie są dostępne szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Nie ma też leków hamujących namnażanie się tego wirusa. U chorych lekarze stosują wyłącznie leczenie objawowe.

Koronawirus SARS-CoV-2 – statystyki

Ministerstwa Zdrowia, za WHO podaje, że ciężki przebieg choroby dotyczy ok. 15-20% osób. Śmiertelność wynosi 3,4%. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.

Oczyszczacz powietrza, a koronawirus

Nasze oczyszczacze posiadają udokumentowaną skuteczność eliminacji koronawirusów. Badania przeprowadzone przez FDA (Amerykańską Agencję Żywności i Leków) wykazały że technologia ActivePure RCI neutralizuje aż 99.99% wirusa MS2. Jest to patogen reprezentacyjny dla wirusów o budowie RNA, do których należy również Koronawirus SARS-CoV-2.

 

Warto podkreślić, że Technologia ActivePure RCI jako jedyna technologia oczyszczania powietrza neutralizuje wirusy zarówno w powietrzu, jaki na powierzchniach. To ważne, gdyż koronawirus może przetrwać na przedmiotach nawet kilka godzin. Żaden oczyszczacz filtrujący powietrze nie usunie koronawirusa z powierzchnii. Dodatkowo najskuteczniejsze filtry HEPA (High Efficiency Particle Arrestor) potrafią wyłapać cząstki o średnicy 0,3 mikrona. Przybliżony rozmiar koronawirusa to 0,1 mikrona. Odpowiedź nasuwa się sama. Nasze oczyszczacze nie korzystają z filtrów, a powietrze jest oczyszczane w sposób aktywny – proces oczyszczania odbywa się w całej objętości powietrza w pomieszczeniu. Oczyszczone powietrze oraz powierzchnie w znacznym stopniu ograniczą rozprzestrzenianie się wirusów, minimalizując tym samy ryzyko zakażenia.